
Одним із завершальних і основних етапів побудови парної в лазні чи сауні є облаштування лежаків або як їх ще називають полків. Основними критеріями, які повинні мати лежаки (брус полиць) це:
- низька теплопровідність, тобто матеріал деревини з якого вони виготовлені не повинен сильно нагріватися, це дозволяє людині яка париться сидіти і лежати прямо на дошках без додаткового використання простирадла;
• відсутність в деревині смоли – при сильному нагріванні деревини може виділятися смола, а це в свою чергу веде до отримання опіків;
• дерево, з якого виготовлені лежаки ( брус полиць) має бути стійке до перепадів температур і підвищеної вологості, це дозволить йому відслужити довгі роки.
У зв’язку з викладеним вище лежаки виготовляються з листяних порід деревини – липи, вільхи та осики.
Розглянемо кожен вид дерева окремо
Лежак липа (брус полиць)
Європейська липа, яка росте практично по всій території Європи, здавна використовувалася людиною для будівництва і архітектури, завдяки своєму красивому від білувато до жовтувато-кремового кольору, матового блиску. Липа має деревину м’яку, рівномірно щільну, в’язку, мало еластичну і неміцну, яка має властивості сильного викривлення і розтріскування при сушінні, але у висушеному стані вона стабільна.
Це один з найбільш ідеальних матеріалів для виготовлення лежаків так як:
- легко ріжеться, стружиться і обробляється, має естетичний вигляд, при нагріванні виділяє приємний медовий аромат, створюючи неперевершений мікроклімат в парній;
- навіть при дуже високих температурах дерево липи не обпікає шкіру людини і на ньому не залишається плям від поту;
- досить довговічне при використанні і не піддається до гниття і розтріскування, проте з часом темніє.
Брус лежаків з липи які реалізує компанія «Древосвіт» має наступні характеристики:
![]() |
Ширина: 100 мм, 95 мм, 80 мм Товщина: 25 мм Довжина: від 0,5 м до 3,0 м |
Лежак вільха (брус полиць)
Для будівництва використовується деревина чорної і сірої вільхи, яка росте по всій Європі і не тільки, від Атлантики до гір Кавказу і Уралу. Вільха має гарні червонувато-білі, червонувато-жовті і червоно-коричневі відтінки.
Вільхова деревина класифікується до порід середньої тяжкості, швидко і добре сохне, не має схильності до викривлення або розтріскування, легко обробляється.
Лежаки з вільхи відрізняються тим що:
• мають високу вологостійкість – доведено, що при використанні під водою вони показують стійкість на рівні деревини дуба;
• наявністю бактерицидних, протизапальних речовин;
• унікальним природним візерунком;
• екологічністю і довговічністю.
Брус лежаків з вільхи які реалізує наша компанією «Древосвіт» має наступні характеристики:
![]() |
Ширина: 95 мм, 80 мм
Товщина: 25 мм Довжина: від 0,5 м до 3,0 м |
Лежак осика (брус полиць)
Слов’яни в давнину використовували осику для боротьби зі всякою нечистю роблячи з неї обереги. Вважалося, що обійнявши стовбур дерева можна було позбутися від нечистих помислів і страхів. Дерево осики широко поширене в північній півкулі, по всій Європі і Північній Америці, росте на вологих і перезволожених грунтах.
Особливості місць зростання сприяють тому, що лежаки виготовлені з деревини осики:
- вражають своєю стійкістю до гниття у вологому середовищі, здатністю добре гнутися;
- мають низьку щільність, в зв’язку з чим вони в бані несильно нагріваються і не обпалюються;
- захоплюють своєю довговічністю і унікальною особливістю: необроблені хімічними засобами (фарбами, лаками) з плином часу набувають благородний сріблястий відтінок;
- знімають суглобові, зубні, головні болі – це обумовлено тим, що їх довговолокниста структура є відмінним природним провідником здатним відновлювати біополе людини, прибираючи біль та втому
Брус лежаків з осики, що реалізуються нашою компанією «Древосвіт» має наступні характеристики:
![]() |
Ширина: 95 мм, 80 мм Товщина: 25 мм Довжина: від 0,5 м до 3,0 м |
Купити брус полиць вільха осика липа різної довжини Ви можете у нас, просто зателефонувавши по телефону і замовлення потрібну кількість, а ми в свою чергу доставимо даний матеріал прямо Вам під будинок.
Розмірковуючи як побудувати лежаки в лазні, необхідно спочатку визначити їх конструкцію і як краще розташування в приміщенні парної.
Досвідчені будівельники – банщики виходячи з побажань клієнтів визначають три основних види полиць лазні:
- лавки;
- лежанки;
- шезлонги.
Самі назви говорять про свої конструктивні особливості. Так, хто вважає за краще паритися лежачи, виберуть лежанки, хтось любить напівлежаче положення і зупиниться на шезлонгу, а любителі пару і одночасних розмов з приємним співрозмовником розміщуються на лавках.
Остаточне рішення залишається безумовно за господарем майбутньої парної, але в залежності від обраної конструкції визначаються кінцеві розміри лежаків. Часто при проектуванні полиць комбінують з декількох варіантів – так при двоярусному розташуванні верхню полицю роблять лежанкою, а нижню лавкою.
При плануванні конструкції лежаків необхідно враховувати ряд основних правил:
- висота полків визначається кількістю ярусів;
- відстань між верхнім ярусом і стелею парної не повинно перевищувати 1.2 метра;
- лежаки не можна розміщувати уздовж стін, що мають засклені вікна, так як при експлуатації парної скло може розтріснутися і поранити людей;
- при недостатності місця в приміщенні для облаштування лежаків вибирають найбільшу стіну.
Процес монтажу полиць лежаків гранично простий:
- Спочатку виготовляють
каркас з висушеного соснового бруса перерізом п’ятдесят на сімдесят міліметрів. Каркас є конструкторською основою для подальшого кріплення на нього брусів лежаків. Щоб надати конструкції додаткову стійкість і міцність, бруси каркаса можна прикріпити до стіни. Щоб виключити можливість майбутнього настилу прогинатися, вертикальні опори каркаса необхідно встановити на відстані не більше шістдесяти сантиметрів.
- Завершивши обладнання каркаса приступають к кріпленню до нього з зазором в один – два сантиметри брусів лежака. Даний зазор сприяє додаткової циркуляції повітря і швидкому висиханню полиць. Для вільного стоку води формують нахил сидіння під кутом один – три градуси. Бруски лежаків вибирають, дотримуючись співвідношення товщини до ширини в діапазоні один до чотирьох – це умова міцності і швидкого висихання.
Стандартні рекомендації габаритних розмірів полиць лежаків:
• мінімальна довжина 180 см;
• мінімальна ширина 40 см для полки для сидіння і 80 см для лежання;
• в залежності від бажаних поз для відпочинку і розмірів парної, висота між рівнями становить 40-60 см але не менше 120 см від стелі.
Металеві шурупи при кріпленні брусків лежаків до каркасу, щоб уникнути отримання опіків при контакті шкіри з розпеченим металом необхідно:
- або втопити в деревину на глибину близько 5 мм попередньо просвердливши потаємне отвір діаметром трохи більше капелюшки шурупа з подальшою маскуванням дерев’яними пробками;
- або вкручувати з тильного боку через сосновий каркас.
Облаштовуючи парну лазні, не забудьте про необов’язкових, але дуже приємних доповненнях до полиць лежаків, а саме спинках, підлокітниках, дерев’яних підставках для ніг і голови.